FRIEND REQUESTS
Find Friends Settings
Check all your Events
Chat / Messages
Mark all as read Settings
 • author
  Diana Jameson Hi James! It’s Diana, I just wanted to let you know that we have to reschedule...
 • author
  Jake Parker Great, I’ll see you tomorrow!.
 • author
  Elaine Dreyfuss We’ll have to check that at the office and see if the client is on board with...
 • author author author author
  You, Faye, Ed & Jet +3 Ed: Yeah! Seems fine by me!
View All Messages
Notifications
Mark all as read Settings
View All Notifications
Cevap yazmak için Lütfen Giriş Yapın.
Uzman Cevaplar
 • HTML5İnternet'in çekirdek teknolojilerinden HTML işaretleme standardının beşinci sürümüdür. Internet ExplorerMozilla Firefox ve Opera tarayıcılarının güncel sürümleri tarafından kısmen desteklenmektedir. Kısaca H5 Google Chrome ve Safari tarayıcılarının güncel sürümleri üzerinde deneme aşamasında da olsa çok daha iyi bir şekilde çalışmaktadır. Günümüzde kullanılan HTML 4.1 sürümü, CSS desteğiyle ne kadar düzenli ve sağlam bir yapıda kodlanırsa kodlansın, yine de fazladan yazılan kodların fonksiyonelliğini bozduğu bilinmektedir. Bu yüzden HTML5, bu ihtiyaçları karşılamak adına geliştirilmeye başlanmıştır. Video paylaşım sitesi YouTube, deneme aşamasında HTML5'i kullanıcılarına sunmaktadır.

  HTML5 kullanmak, aynı zamanda UI (kullanıcı arabirimi) mühendislerinin ve back end (sunucu uygulama) geliştiricilerinin sadece tek kod temeli kullanımından yararlanabiliyor olmaları demektir. Yapının temelleri aynı kalsa da her platforma entegre edilmiş back end tabakaları ve görüntüler olabilecektir. Bu, birbirine bağlı bir ürün tecrübesinin ortaya çıkarılmasına yardım eden ürün çizgisinin karşısında gelişimin yayılma sürecini hızlandırmaktadır.

  Ses veya film etiketleri gibi birçok özellikli yönleriyle birlikte kullanılması gereken HTML5, sadece bir şekilleme dili olmaktan ziyade Web uygulamaları yazmakta da kullanılabilmektedir. CSS3 ve JavaScript ile birleştirerek çok daha güçlü, uyumlu ve sağlam uygulamaları yapmak mümkündür. Uygulamalar, bu sayede binlerce cihazda birçok ihtimale uygun şekilde kullanılabilmektedir. Özellikle de iliştirilmiş platformlar ve bağlanmış cihazlarla çok daha güçlü olacaklardır.

  HTML5 daha çok birlikte çalışabilir uygulamaların önünü açmak için daha detaylı işleme modelleri içermektedir; dokümanlar için mevcut olan biçimlendirmeyi genişletmiş, geliştirmiş ve mantıklı hale getirmiştir. Ayrıca karmaşık web uygulamaları için biçimlendirme ve uygulama programlama arayüzleri çıkarmıştır.[1] Aynı nedenlerden ötürü, HTML5 ayrıca mobil uygulamalar için platformlar arası bir aday olmaktadır, çünkü düşük güçle çalışan cihazlar da hesaplanarak tasarlanmış özellikler içermektedir. Yeni pek çok sözdizimsel özellik eklenmiştir. Grafiksel içeriği ve multi medyayı eklemek ve işlemek için, <video><audio> ve <canvas> elemanları eklenmiştir. Ayrıca, ölçeklenebilir vektör grafikleri (SVG) içeriği ve matematiksel formüller için MathML desteği eklenmiştir. Dokümanların anlamsal içeriğini genişletmek için, <main><section><article><header><footer><aside><nav> ve <figure> gibi yeni sayfa yapı elemanları eklenmiştir. Bazı yeni özellikler eklenmiştir, bazı eleman ve özellikler kaldırılmıştır ve <a><cite> ve <menu> gibi diğerleri değiştirilmiş, tekrar tanımlanmış veya standart hale getirilmiştir.

   

   

  Şikayet Et Mesaj Gönder
 • HTML5'in ne olduğunu açıklamadan önce size kısaca HTML'in ne olduğundan bahsedeyim:

  HTML ilk çıktığında yapılan sayfalar sadece metinlerden oluşuyordu ve görsel olarak çok da bir şey ifade etmiyordu. Etiketler küçük ya da büyük harfle yazılabiliyordu. Daha sonra XML ve HTML'in kompozit hale getirilmiş şekli eXtensible HTML, dilimizdeki karşılığıyla "Genişletilebilir HTML" olan XHTML, W3C tarafından bir standart olarak oluşturuldu. XHTML'de kurallar daha katıydı. Örneğin; bütün etiketler küçük harfle yazılmalıydı. DOCTYPE olarak bilinen ve tüm sitelerin kaynak kodlarında ilk sırayı alan "belge tipi bildirimi" ile birlikte hiyerarşik bir söz dizimi oluşturuldu. XHTML'deki standartların daha katı olmasına rağmen tarayıcılardaki uyum sorunu yavaş yavaş çözülmeye başlamıştı.

  HTML5 hâlâ geliştirilme aşamasında olsa da bugün birçok web tasarımcısı artık bu yeni sürümü tercih etmektedir. Kısmen daha az kod yazma olanağı verse de HTML5 asıl gücünü PHP, ASP, ASP.net gibi web programlama dillerinden, JavaScript betik dilinden ve CSS'ten almaktadır.

  Şikayet Et Mesaj Gönder
Üye Cevaplar
 • 1.2. HTML GENEL KOD YAPISI

  1.2.html5-kod-yapisi
  HTML5 ile klasik <div> vb. yöntemleri temel tasarım kalıbı ele alındığında bir dönüşüm geçirmiştir. Bu yapılar element adını almaktadır artık. Aşağıdaki tasarım şablonlarında bunun farkını açıkça gösterilmektedir.

  1.3. HTML TASARIM ŞABLONU

  1.3.html-şema
  1.4. HTML5 TASARIM ŞABLONU

  1.4.html5-şema

  1.5. HTML5′ de DESTEKLENMEYEN HTML ETİKETLERİ

  HTML5 ile gelen ve artık desteklenmeyen etiketler de mevcut. Her ne kadar kullanılmaya ve tarayıcılar tarafından çalıştırılmaya devam edilse de bazı HTML etiketleri artık HTML5 dünyasında yoklar. Desteklenmeyen bu etiketler aşağıdaki şekilde gösterilmiştir. Bunun yanında tasarımları kolaylaştıracak, renklendirecek, tasarımcılar için kullanışlı olan yeni elementler-etiketler de son sürümle birlikte kullanılmaktadır.
  1.5.HTML5-Desteklenmeyenler
  1.6. HTML5 ile GELEN YENİ ÖZELLİKLER (Elementler)
  1.6.html5-yeni-elementler

  Bunun yanında ilerleyen yazılarda da ayrıntılı anlatılacak olan elementlerden audio-video (ses ve video) oynatma ortamlarından kısaca bahsetmem gerekiyor. HTML5 geliştirilene kadar HTML ile ses ve video dosyalarının ortama aktarılması ve oynatılabilmesi için harici bir yazılıma veya eklentilere ihtiyaç duyulmaktaydı. HTML5 ile bu husus kendi oynatıcılarının geliştirilmesiyle daha da kolaylaştırılmıştır.
  Genel olarak HTML5 için söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İlerleyen yazılarda HTML5’den ve özelliklerinden bahsetmeye çalışacağım.

  Şikayet Et Mesaj Gönder
arrow