Register Now

Lost Password

Lost your password? Please enter your username and email address. You will receive a link to create a new password via email.

Cevap yazmak için Lütfen Giriş Yapın.

Şikayet Et

Sözlükte vurmak, dövmek manasında DA-RA-BE kökünden gelen darbe Türkçemize de geçerek aynı manaların yanı sıra ihtilal ve inkılap yapmak manasına kullanılmaktadır.

İslam hukukunda ferdi olarak hırsızlık, katil gibi insan haklarını ihlal eden suçlara apayrı bir ceza uygulanmaktadır. Kişisel olarak hırsızlık yapanın eli kesilirken adam öldüren de aynen idam edilmektedir.

Bunları toplulaştırmak ise farklı olarak ele alınmaktadır. Bu konuda yani toplu işlenen suçlara verilen cezalar Allah cc tarafından Kur’an-i kerimde geniş manada yer almaktadır.

Topluma toplu olarak yapılan suçlara eşkıyalık ve yol kesicilik manasında kutta-ı tariklik denir.

Kur’an’da bu hususta, “Allah ve Resulü’ne karşı savaşanların ve yeryüzünde düzeni bozmaya çalışanların cezası öldürülmeleri yahut asılmaları veya el ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi yahut da bulundukları yerden sürülmeleridir. Bu onların dünyadaki rüsvaylığıdır. Âhirette ise onlar için büyük bir azap vardır” (Mâide 5/33) hükmü yer alır.

Yol kesicilik (kat`u't-tarik) İslam Hukukunda ağır cürümlerden kabul edilmektedir. Kat`u't-Tarik suçunun cezasının beyan olunduğu Maide Suresinin 33. ayetinde geçtiği üzere yol kesicilik "Allah ve Resulüne savaş açmak" olarak tanımlanmaktadır. Çünkü seferde olanlar Allah'ın emanı altındadır ve yol kesiciler Allah'ın emanı altında olan kimselere saldırmaktadırlar. "İslam Devleti sınırları içerisinde yaşayan, Müslüman ya da zimmilerden olan kimselerin yine Müslüman ya da zimmilerden olan kimselerin yollarını keserek mal, para, eşya yahut canlarına kastetmesine Kat`u't-Tarik denilir."5
Cevap: Makale: +22

 Önceki Soru

Sonraki Soru 

YASAL UYARI.

Bilgeuzman.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi sadece aydınlatma amaçlıdır. Sitemiz Konusunda uzmanların yerini almayı hedeflememektedir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.Gerçek bir Bilgi için Konusunda Uzman Kişiler ile yüzyüze gelinmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

  • Reklam Ver - Sponsor Ol :eMail : sponsor@bilgeuzman.com
  • Destek : destek@bilgeuzman.com

Facebook

Twitter